Pozycjonowanie bloga – 6 porad, o których warto pamiętać tworząc nowy wpis

Ruch z wyszukiwarki Google to dla wielu blogów najbardziej wartościowe źródło pozyskiwania nowych czytelników. Nawet jeśli na Twoim blogu SEO nie jest kluczowe to tworząc nowy wpis warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Z pojęciem SEO spotkała się chyba każda osoba, która prowadzi swojego bloga. W dużym uproszczeniu SEO (search engine optimization) to optymalizacja strony internetowej w taki sposób, aby osiągała ona możliwie najwyższe pozycje w wynikach organicznych wyszukiwarki Google dla określonych słów kluczowych.

Przejdźmy jednak do praktyki i Twojego bloga. Czy SEO lub pozycjonowanie jest Ci potrzebne i warto zwrócić większą uwagę na ten temat? To oczywiście zależy od tematyki bloga. Dla niektórych ruch z wyszukiwarki może być kluczowy, dla innych może nie stanowić tak dużej wartości jak np. odesłania z Facebooka czy Instagrama. Jest to kwestia bardzo indywidualnej oceny. Niezależnie od tego warto znać kilka dobrych praktyk, które koniecznie powinny być stosowane podczas tworzenia nowych wpisów.

Poniżej przygotowałem listę 6 porad, które pomogą Ci tworzyć lepiej zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek internetowych treści. Zależało mi na tym, by były to czynności, które nie będą wymagały od Ciebie żadnej dodatkowej pracy. Stosowanie się do tych kilku wskazówek może przełożyć się na wzrost ruchu z wyników organicznych i ilości czytelników Twojego bloga, a tych przecież nigdy za wiele.

Zrób research słów kluczowych podczas planowania nowego wpisu

Kiedy planujesz treść i strukturę nowego wpisu warto sprawdzić, jakie słowa kluczowe powiązane z tematem posta są najczęściej wyszukiwane.

Jak to zrobić? Ze swojej strony polecam darmowe narzędzie Ubersuggest (znajdziesz je tutaj). Wpisz frazę powiązaną z tekstem, który aktualnie tworzysz, wybierz język polski i kliknij przycisk wyszukiwania. Jeśli dana fraza jest popularna zobaczysz jej przybliżone ilości wyszukań z podziałem na miesiące.

wykres ilości wyszukań frazy w google
Wykres przybliżonej ilości wyszukań dla frazy w wyszukiwarce Google.

Zwróć szczególną uwagę na zakładkę Keyword Ideas, gdzie znajdziesz inne sugerowane i powiązane frazy. W oparciu o te informacje warto planować zawartość swojego wpisu. Propozycje słów kluczowych to też źródło nowych pomysłów na tematy, które warto poruszyć na blogu.

Po sprawdzeniu fraz warto wybrać te, na których zależy nam najbardziej i postarać się umieścić je kilka razy w naszym poście (zarówno w treści, jaki i tytule i śródtytułach). Pomoże to stronie uzyskać lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania na te zapytania. Pamiętaj jednak by nie przesadzić. Nie warto umieszczać słów kluczowych na siłę i w zbyt dużych ilościach. Priorytetem zawsze powinna być treść i to, co chcesz przekazać użytkownikowi.

Ubbersuggest to narzędzie darmowe, ale czasem nieco zawodne. Jeśli szukasz podobnych rozwiązań warto sprawdzić takie aplikacje jak Senuto, Ahrefs, Moz oraz Keyword Tool. Są to jednak aplikacje płatne i relatywnie drogie. Pewne informacje znajdziesz też w narzędziu od Google, jakim jest Keyword Planner. Jeśli jednak nie prowadzisz aktywnie kampanii reklamowych, dane o ilości wyszukań będą wyświetlane z szerokich zakresach (np. od 1 do 10 tysięcy wyszukań).

Zadbaj o odpowiednią strukturę tekstu

Tworząc swój artykuł pamiętaj o zachowaniu jego odpowiedniej struktury. Będzie to pomocne w pozycjonowaniu, ale także wygodne dla Twoich czytelników (użyteczność strony jest także jednym z czynników rankingowych).

Staraj się dzielić wpis na przejrzyste paragrafy, stosuj śródtytuły wykorzystując znaczniki H (H1 zarezerwuj na tytuł wpisu, a w treści korzystaj ze znaczników H2 – H6), wyróżniaj najważniejsze sentencje, stosuj pogrubienia.

Warto też zwrócić uwagę na pierwszy paragraf, który powinien być wprowadzeniem do tekstu i zachęceniem do jego przeczytania oraz ostatni paragraf, w którym warto zawrzeć podsumowanie i zachęcenie użytkownika do interakcji (np. dodanie komentarza).

Optymalizuj obrazki i grafiki

Nieprawidłowe używanie zdjęć i grafik w postach to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez blogerów. O czym warto pamiętać?

  • Używaj odpowiednich rozmiarów obrazów. Dodawanie zdjęć o długości boku większym niż 2000 px praktycznie nie ma większego sensu. Warto sprawdzić w jakich rozmiarach Twój szablon wyświetla zdjęcia w postach i dostosowywać ich wymiary do tych parametrów.
  • Kompresuj zdjęcia i grafiki. Bezstratna kompresja może zmniejszyć znacznie wielkość pliku. Pomoże to przyspieszyć wczytywanie się strony internetowej. Do kompresji możesz użyć darmowego narzędzia Optimizilla.
  • Używaj znaczników alt. Znacznik alt to opis alternatywny, wyświetlany w chwili, kiedy przeglądarka nie jest wstanie wczytać obrazka. Umieszczaj tam krótki, unikalny opis tego, co znajduje się na grafice.

Linkuj z atrybutem nofollow

Jeśli w swoim poście umieszczasz linki wychodzące do innych domen używaj w nich atrybuty rel=”nofollow”. Dzięki stosowaniu takich linków, w dużym uproszczeniu, Twoja strona nie będzie przekazywała swojej mocy SEO do domeny, do której prowadzi link. Warto pamiętać o tym parametrze, ponieważ zbyt duża liczba linków wychodzących bez tego atrybutu może obniżyć jakość witryny w oczach algorytmu wyszukiwarki.

Używaj meta title i meta description

Meta title i meta description to dwa najpopularniejsze meta tagi. To właśnie one wyświetlają się w wynikach wyszukiwania w przeglądarce Google.

meta title i meta description widziane w wynikach organicznych
Meta title i meta description w wynikach wyszukiwania Google.

Meta title to tytuł strony. Warto umieścić więc w nim tytuł artykułu, który dodajesz. Jako meta description dodaj natomiast krótki opis (ok. 156 znaków) tego, co użytkownik znajdzie na stronie (ważne, żeby był to unikalny tekst). Pamiętaj, że oba znaczniki mają wpływ przede wszystkim na to, czy Twoja strona zainteresuje użytkownika w chwili, kiedy zobaczy ją w wynikach wyszukiwania.

Jeśli korzystasz z WordPressa skorzystaj z wtyczki Yoast SEO, która pomoże Ci w tworzeniu meta tagów dla postów.

Stosuj przyjazne adresy URL

Jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi z blogowaniem, zwróć uwagę na to, jak wyglądają adresy URL Twoich wpisów. Warto zadbać o to, by były to tzw. przyjazne linki. Jak je rozpoznać?

https://twoja-strona.pl/index.php?p=123
https://twoja-strona.pl/twoj-wpis-na-blogu

Z powyższych przykładów przyjaznym linkiem jest ten drugi. Adres taki zawiera w sobie tzw. slug podstrony, który sprawia, że jest on atrakcyjny wizualnie zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek internetowych.

Ustawienie przyjaznych linków warto zrobić na samym początku blogowania (w WordPressie zrobisz to z zakładce Ustawienia / Bezpośrednie odnośniki). Zmianę taką na późniejszym etapie warto dobrze przemyśleć. Jeśli Twój blog działa już od pewnego czasu i jest widoczny w wynikach wyszukiwania wprowadzenie nowych adresów spowoduje, że Google będę musiał indeksować te podstrony od nowa. Należy wtedy dla wszystkich zmienianych adresów stworzyć przekierowania 301 na nowe adresy url. Może to jednak spowodować zmiany pozycji w wyszukiwarce.

Tworzenie nowego wpisu na blogu nie musi (a nawet nie powinno) być w pełni podporządkowane pozycjonowaniu. Niezależnie od tego, czy ruch z wyszukiwarki internetowej jest dla Twojej strony kluczowy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dobre praktyki w tworzeniu wpisów docenią nie tylko roboty wyszukiwarek, ale też zwykli użytkownicy.