7 prostych sposobów na zwiększenie konwersji w sklepie internetowym
Poprawianie konwersji w sklepie internetowym może być trudnym wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zacząć tego robić. Sprawdź 7 prostych sposobów, które będziesz w stanie wdrożyć w swoim sklepie samodzielnie.
Konwersja w sklepie internetowym to jeden z najważniejszych wskaźników, na które powinieneś zwracać uwagę. Współczynnik ten informuje nas o procentowej ilości sprzedaży w sklepie w stosunku do ilości odwiedzających go użytkowników. Jeśli na 100 użytkowników w Twoim sklepie złożone zostaną dwa zamówienia, to Twój współczynnik konwersji wynosić będzie 2%.
Ile powinien wynosić współczynnik konwersji w sklepie internetowym?
Określenie jednej wartości jest praktycznie niemożliwe. Zależy to od wielu czynników np. kategorii produktów, które sprzedajesz, rozpoznawalności marki oraz konkurencji.
Uznaje się, że średnio wynosi on w granicach 1-3%. Nie oznacza to jednak, że Twój sklep musi znajdować się w tym przedziale. Jestem zdania, że o konwersje zawsze warto walczyć, a ecommerce jest na tyle dynamiczny, że wymaga wprowadzania zmian i testów praktycznie cały czas. Dla mnie jest to proces, który tak na prawdę nigdy nie ma końca. Taka nieustanna walka dobra ze złem.
Jak zwiększyć konwersje w sklepie internetowym?
Jest wiele sposobów i możliwości, które mogą poprawić konwersje w sklepie internetowym. W każdym sklepie zupełnie inny obszar może mieć też wpływ na wartość tego współczynnika. W jednym przypadku będzie to wolne ładowanie się podstron, w innym dostatecznego zaufania wśród odwiedzających nie będzie wzbudzał szablon graficzny, a jeszcze w innym problem może być ukryty np. w procesie opłacania zamówienia.
W tym artykule przygotowałem jednak klika uniwersalnych porad, które każdy będzie mógł wdrożyć na swojej stronie, w większości przypadków bez pomocy programisty. Szczególnie polecam je jeśli w Twoim sklepie optymalizacją konwersji nikt się jeszcze nie zajmował oraz jeśli dopiero zaczynasz prowadzenie sklepu.
1. Umieść swoje dane kontaktowe w widocznym miejscu
Teoretycznie bardzo banalna i oczywista porada. Niestety, bardzo często widzę sklepy, które na siłę chcą ukryć, że są realną, leganie działającą firmą. Wystarczy, że na nazwę firmy, jej adres, numer telefonu, e-mail i NIP poświęcisz jedną, małą sekcje w stopce – w zupełności to wystarczy, by zbudować podstawowe zaufanie u użytkownika.
Oczywiście optymalnym rozwiązaniem będzie wyróżnienie danych kontaktowych (telefon i e-mail) w taki sposób, by każdy mógł je z łatwością odnaleźć w kilka sekund. W ten sposób budujesz w swoich potencjalnych klientach przekonanie, że w razie jakichkolwiek problemów skontaktowanie się z Tobą będzie szybkie i łatwe.
2. Informuj o kosztach, czasie i sposobach dostawy oraz zasadach zwrotów
Dostawy, zwroty i płatności to jeden z najczęściej spotykanych przeze mnie problemów w sklepach internetowych, szczególnie tych niewielkich. Przede wszystkim staraj się jasno informować o tym, jaki będzie koszt dostawy i czas oczekiwania na wysyłkę (najlepiej taką informacje zamieścić też bezpośrednio na podstronie produktu).
Pamiętaj też, że mimo, że to klient płaci za przesyłkę to w Twoim interesie powinno być zapewnienie możliwie najniższych cen dostawy (warto próbować negocjować stawki z firmami kurierskim). Dobrą praktyką będzie też danie użytkownikowi wyboru sposobu dostawy (jedni wolą kuriera, inni paczkomaty).
Warto też jasno informować o możliwości zwrotu produktu (mimo, że to prawnie wymagana kwestia) – poinformowanie o tym użytkownika na pewno nie zaszkodzi. Przygotuj też dedykowaną podstronę z instrukcjami opisującymi co zrobić, jeśli chcemy dokonać zwrotu. Zaoszczędzi to też czas na odpisywanie na maile i rozmowy telefoniczne.
Ostatni aspekt to płatności. Tak, musisz mieć płatności elektroniczne (wybierz wedle uznania PayU, DotPay, Transferuj.pl lub Płatności24). Jeśli zakładasz, że zrobienie bezpośredniego przelewu i wpisywanie danych nikomu nie przeszkadza to… po prostu nie masz racji.
3. Stwórz świetną podstronę produktu!
Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę to podstrona produktu. Warto się do niej przyłożyć, niezależnie od tego co sprzedajemy. Na co zwrócić uwagę?
- Zdjęcia produktu. Warto zainwestować w dobrej jakości zdjęcia i niech to będzie więcej niż jedno zdjęcie. Pokaż produkt z każdej strony, zrób zbliżenia na jego kluczowe elementy. Pomyśl, co klient chce zobaczyć i jakie może mieć wątpliwości przed podjęciem decyzji o zakupie.
- Opisy produktów. Nawet jeśli Twój produkt nie jest unikalny, a jego szczegółowe opisy można znaleźć w każdym zakamarku internetu warto solidnie opisywać produkty. Opisać, czyli stworzyć tekst samodzielnie, a nie skopiować z innej strony. Pomoże Ci to też w pozyskiwaniu ruchu z wyszukiwarek.
- Parametry produktu. Pamiętaj, żeby na podstronie produktu można było znaleźć jego najważniejsze parametry. W zależności od kategorii produktu będzie to inny zestaw, dlatego przygotuj sobie odpowiednią listę na swoje potrzeby. I pamiętaj, że nie ma tam miejsca na błędy i niejasności, które mogłyby zasiać w głowie klienta jakiekolwiek wątpliwości.
4. Zadbaj o użyteczność podczas przeglądania produktów
Użyteczność sklepu internetowego to bardzo rozbudowany temat. Zazwyczaj jej poprawa wymaga sporo pracy nad szablonem strony. Pewne rzeczy możesz jednak zrobić samodzielnie. To, co rekomenduje to zadbanie o wygodę przeglądania produktów na podstronie kategorii.
Wciąż wiele sklepów zapomina o funkcjach takich jak filtrowanie czy sortowanie produktów. A praktycznie każde oprogramowanie sklepu internetowego pozwala zrobić to za pomocą panelu administratora, w kilkanaście minut.
Jeśli odnalezienie odpowiedniego produktu nie będzie dla użytkownika szybkie i wygodne to po prostu spróbuje zrobić to w innym sklepie. Łączy się to bezpośrednio z punktem o tworzeniu solidnych podstron produktów. Jeśli w Twoim sklepie będzie porządek, to będzie się z niego dużo łatwiej korzystało.
5. Pochwal się opiniami klientów
Nic tak nie buduje zaufania jak pozytywne opinie innych klientów o Twoim sklepie internetowym. Warto zadbać o to, by takie opinie pojawiały się w kliku miejscach.
Bardzo fajnym rozwiązaniem jest też integracja sklepu z systemem oceniania (np. Opineo.pl). Będzie to kolejny element, który zbuduje zaufanie do Twojego sklepu w oczach klientów.
Samo dodanie opinii to jednak nie wszystko. Zadbaj o to, by faktycznie ktoś chciał je dodać. Możesz to zrobić wysyłając do użytkownika maila z prośbą o ocenę kilka dni po udanym zakupie.
6. Daj użytkownikowi impuls do zakupu
Po raz kolejny wracamy do tematu budowania zaufania. Żeby je zbudować możesz wykorzystać społeczny dowód słuszności. Jak to zrobić? Pokaż użytkownikowi, że nie jest jedyną osobą, która kupuje w Twoim sklepie. Podziel się z nim ilością sprzedaży danego produktu w ostatnim czasie, ilością odwiedzających lub osób online.
Bardzo fajnym narzędziem, które może Ci w tym pomóc jest Trustisto. Z łatwością zintegrujesz je ze swoim sklepem i stworzysz dynamiczne powiadomienia bez pomocy programisty i grafika. Dzięki niemu poinformujesz swoich użytkowników o tym, ile osób aktualnie ogląda dany produkt lub wyświetlisz powiadomienie, jeśli ktoś niedawno dokonał zakupu w sklepie.
Takie informacje nie tylko budują zaufanie do Twojego sklepu, ale są tez silnym impulsem do realizacji zamówienia, co przekłada się na poprawę konwersji i zmniejszy ilość porzuconych koszyków.
7. Zadbaj o obsługę klienta
Bardzo często spotykam się z opiniami, że obsługa klienta w sklepie internetowym to wyłącznie kwestia wysyłki i obsługi ewentualnych zwrotów i reklamacji. Moim zdaniem zaczyna się ona już w chwili, kiedy ktoś odwiedza Twoją stronę.
Wchodząc do stacjonarnego sklepu zawsze możesz liczyć na pomoc ze strony sprzedawcy w wyborze odpowiedniego produktu. Zupełnie tak samo może to zadziałać na Twojej stronie, a wykorzystasz do tego komponent czatu.
Pozwala on w nienachalny sposób pokazać, że w razie problemów, pytań lub wątpliwości jesteś pod ręką i można do Ciebie napisać. Co ważne, aplikacje do obsługi czatu działają w tle i jeśli ktoś zada pytanie to dostaniesz powiadomienie np. na swój telefon. Dzięki temu możesz reagować szybko, nawet jeśli nie jesteś aktualnie przy komputerze.
Aby dodać czat na swoją stronę warto skorzystać z gotowych rozwiązań. Ze swojej strony polecam między innymi LiveChat, Drift oraz Tawk. Aplikacji tego typu jest jednak dużo więcej i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Podsumowanie
Zwiększanie sprzedaży i konwersji w sklepie internetowym to proces, a nie jednorazowy zabieg. Zawsze znajdziemy coś, co można poprawić i ulepszyć. Bardzo często zapominamy jednak o podstawach. Warto o nich pamiętać i mieć świadomość, że bez odpowiedniego podejścia zlecenie stworzenia nowej szaty graficznej lub prowadzenie płatnych kampanii w Facebook Ads lub Google Ads nie zawsze przyniesie efekty, których oczekujemy.
Na pewno nie są to też wszystkie rzeczy, o które warto zadbać. Poprawiać konwersje można w wielu obszarach, a niektóre z nich wymagają dobrej znajomości narzędzi analitycznych i współpracy osób tworzących treści, grafików i programistów. Od czegoś warto jednak zacząć, szczególnie jeśli są to działania, które każdy może wdrożyć w swoim sklepie w kilka minut.