Ile kosztuje strona internetowa?

Nie wiesz ile kosztuje strona internetowa oraz jak wybrać odpowiedniego wykonawcę? Zastanawiasz się gdzie szukać sprawdzonych specjalistów lub firm, na co zwracać uwagę i jak przebiega proces tworzenia strony www? Odpowiedzi na te pytania oraz kilka ciekawych porad i wskazówek znajdziesz w tym artykule.

Zlecenie stworzenia strony internetowej to dla wielu firm dość duże wyzwanie. Większość osób nie do końca wie gdzie szukać odpowiedniego wykonawcy, ile (przynajmniej orientacyjnie) powinno to kosztować, na co zwrócić uwagę i przede wszystkim jak ocenić, czy osoba/firma, której zlecamy to zadanie, jest godna zaufania i wykona naszą stronę internetową należycie.

Nie chciałbym się tutaj rozpisywać o trudnym i zepsutym rynku, o którym nieustannie pisze większość firm zajmujących się tworzeniem stron www. Głównym problemem jest moim zdaniem to, że w pogoni za nowymi zleceniami większość freelancerów i agencji zapomniała nie tylko o jakości swoich usług, ale o tym, że po drugiej stronie zawsze jest klient. Skupmy się więc na kliencie – czyli prawdopodobnie na Tobie.

Przygotowanie strony internetowej to dość złożony proces, który różni się w zależności od tego, czego potrzebujesz. Nie ma jednej, uniwersalnej ceny, którą można podać jako średni koszt stworzenia strony. To troszkę tak jak z kupnem samochodu. Możesz kupić 20-letnie, używane auto za 3000 zł lub nową, luksusową limuzynę na 500-600 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz oraz jakie masz oczekiwania i budżet.

Jakiej strony internetowej potrzebujesz?

Takie pytanie powinien Ci zadać absolutnie każdy wykonawca. Nie da się zrobić dobrej strony nie rozmawiając z klientem. Niestety, często się tak dzieje. Profilaktycznie warto więc spytać samego siebie:

 • Jaka ma być to strona www? Firmowa prosta wizytówka, blog? Może sklep internetowy lub coś bardziej skomplikowanego wymagającego niestandardowych rozwiązań?
 • Jakiś funkcji potrzebujesz na stronie? Panel do zarządzania treścią, możliwość publikacji artykułów, a może możliwość logowania się użytkowników lub składania zamówień?
 • Co chcesz osiągnąć tworząc stronę? Chcesz mieć wizytówkę swojej firmy, a może aktywnie sprzedawać lub generować zapytania o usługi?
 • Jaki masz pomysł na promocje swojej strony? Czy o tym myślałeś? Może chcesz pozycjonować się w Google, albo realizować płatne kampanie? A może po prostu nie planujesz żadnych działań?

Odpowiedzi na te pytania będą świetnym punktem wyjścia do dalszej rozmowy z freelancerem lub agencją. Wtedy też będzie można wstępnie określić, czy Twoja strona będzie kosztować 500-800 złotych, czy 25 000 – 30 000 zł. Bo to moim zdaniem przedział, w którym można zamknąć większość standardowych realizacji. To, ile kosztuje strona internetowa będzie więc zależało od dużej ilości zmiennych.

mobilna strona internetowa
Responsywna strona www to już rynkowy standard. Wszystkie strony internetowe powinny poprawnie wyświetlać się na telefonach i tabletach.

Jakość vs. cena – na przykładzie kosztów stworzenia prostej strony firmowej

Jeśli zaczniesz już rozmawiać z firmami o stworzeniu swoje strony to na pewno zobaczysz bardzo duży rozstrzał cenowy. Spróbuje to pokazać na przykładzie stworzenia prostej strony firmowej. Załóżmy, że składa się ona ze strony głównej, 3 podstron z opisem usług, podstrony “o firmie”, podstrony “kontakt” i podstrony z regulaminem i polityką prywatności.

Dodając takie ogłoszenie otrzymasz kilka propozycji stworzenia takiej strony za 300-500 złotych, kilkanaście w przedziale 1000 – 3000 złotych i kilka, gdzie strona www kosztować będzie ok. 3 – 8 tysięcy.

Czym różnią się od siebie oferty stworzenia strony www?

Pierwszy przedział cenowy (300-500 zł) to zazwyczaj niska jakość. Strona będzie przygotowana w oparciu o powielany wielokrotnie szablon, a użyta technologia i grafika będą pozostawiały wiele do życzenia. Raczej nikt nie będę dyskutował o potrzebach klientów Twojej firmy, kluczowych usługach, które chcesz sprzedawać, mocnych stronach Twojej firmy, które warto wyróżnić. Witryny takie zazwyczaj kiepsko konwertują (niewielu odwiedzających będzie zainteresowanych Twoimi usługami), nie są zoptymalizowane pod wyszukiwarki internetowe (mimo, że każdy zapewnia, że są). Z reguły nie polecam, choć czasem można trafić na młodego i zdolnego wykonawcę – każdy z nas tak zaczynał. Szanse, na to masz jednak niewielkie.

W przedziale 1000 – 3000 zł otrzymasz najwięcej ofert i tu warto być najbardziej czujnym. Ciekawe oferty zaczną mieszać się z tymi, których jakość bardziej pasuje do poprzedniego przedziału cenowego. Raczej nie licz w tej cenie na dedykowaną grafikę. Nie znaczy to jednak, że będzie brzydko. Zazwyczaj korzysta się z jakiś gotowych elementów i dostosowuje je do potrzeb projektu. Jest szansa, że będzie solidnie (w zależności na kogo trafisz). Może nie idealnie, ale na tyle dobrze, by z taką stroną walczyć później o coś więcej np. o pozycje w Google.

ux-design-projetkowanei
UX Design czyli projektowanie doświadczeń użytkownika to etap tworzenia strony, który zazwyczaj pomijany jest w przypadku najtańszych ofert. Bardzo często jest to jednak najważniejszy z etapów.

Przedział najdroższy to strony, które powinny już oferować rozwiązania szyte na miarę (projekt graficzny) i dedykowany szablon. Bardzo często jakość tych stron nie będzie się wiele różnić i strona za 4000 zł od freelancera będzie na poziomie tej za 7000 – 8000 złotych w bardziej znanej agencji. Niestety, jeśli nie masz wiedzy na ten temat, to prawdopodobnie nawet nie zauważysz różnicy.

Ile kosztuje strona internetowa, której potrzebujesz?

Wszystko powyżej jest oczywiście dużym uproszczeniem. Najważniejsze jest to, by wybrać świadomie – wiedzieć czego się potrzebuje i czego oczekuje.

Osobiście uważam, że da się zrobić bardzo dobrą, prostą stronę firmową za 1000 – 1200 złotych netto. Wiadomo, że będzie to projekt na gotowych szablonach, ale jest to możliwe. Co więcej będzie się dało edytować ją w panelu admina i będzie nadawała się do dalszych prac np. nad SEO. Jeśli Internet nie będzie dla Twojej firmy strategicznym obszarem – można spróbować.

Rozsądnie celowałbym jednak minimum w 2500-3500 złotych netto. Przy obecnych stawkach rynkowych to cena, przy której obie strony powinny być już zadowolone, a efekt końcowy bardzo dobry, dający pole do prowadzenia dalszych działań marketingowych. W tym przedziale szukaj freelancera lub bardzo małej agencji.

Jak wygląda proces i co składa się na cenę stworzenia strony internetowej?

Proces tworzenia strony i komunikacji na linii klient – wykonawca bywa bardzo różny. Sama kolejność prac jest oczywiście podoba, a diabeł zawsze tkwi w szczegółach. W moim przypadku najlepiej sprawdza się dzielenie pracy na etapy według następującego schematu:

 1. Wstępne rozmowy

  Po otrzymaniu każdego zapytania proponuje zawsze spotkanie lub dłuższą rozmowę telefoniczną / e-mailową. Staram się wtedy dowiedzieć wszystkich niezbędnych rzeczy o swoim kliencie, jego biznesie, pomyśle na projekt oraz planach i oczekiwaniach wobec działań w internecie. Zawsze warto patrzeć nieco szerzej niż tylko przez pryzmat tworzenia strony. Staram się omówić całą strategie działań w Internecie i na tej podstawie przedstawiam też pewne sugestie.
 2. Wycena projektu

  Na podstawie zebranych podczas spotkania informacji, analizy branży i konkurencji ustalam końcowy koszt strony internetowej i czekam na decyzje klienta oraz podpisanie umowy.
 3. Przygotowanie makiet i szkiców – UX Design

  Dużą rolę w tworzeniu stron odgrywa u mnie pierwszy etap, którego końcowym efektem są makiety strony. Podczas niego tworzę persony, przykłady użycia, definiuje potrzeby i obawy potencjalnych odwiedzających. Wszystko to prowadzi do przygotowania szkiców strony, które są omawiane z klientem.
 4. Projektowanie graficzne (UI Design)

  Po akceptacji makiet zaczynam prace nad projektem graficznym strony. Tworzę poszczególne komponenty, dobieram typografię, kolorystykę. Finalnym produktem tego etapu jest szablon graficzny, który omawiam z klientem i wprowadzam ewentualne poprawki.
 5. Kodowanie szablonu do HTML/CSS/JS

  Gotowy szablon graficzny następnie zostaje zakodowany do działającej wersji. Oczywiście wszystkie realizowane projekty są responsywne i zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek internetowych.
 6. Wdrożenie szablonu do systemu CMS

  Działający szablon wdrażam do systemu CMS np. WordPressa. Dzięki temu użytkownik otrzymuje możliwość samodzielnej edycji tekstów, zdjęć i komponentów na stronie. Gotowy projekt uruchamiam na domenie klienta.
makiety strony www
Przykładowa makieta strony internetowej. Tworzenie makiet pozwala na skupieniu się na prawidłowej strukturze strony i układzie treści, zamiast na aspektach estetycznych.

Mam świadomość jak newralgicznym aspektem każdej współpracy są poprawki. Dlatego też przyjąłem zasadę, że w na każdym etapie ilość darmowych poprawek jest nieograniczona. Kończy się ona po przejściu do następnego etapu. Jeśli więc podczas kodowania szablonu klient chce zmian w układzie strony i przygotowania nowych makiet – koszty tych zmian doliczane są do końcowej ceny. Takie rozwiązanie stawia obie strony na sprawiedliwej pozycji. Warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt podczas ustalania warunków współpracy.

Strona internetowa – dodatkowe koszty podczas tworzenia

Ustalając szczegóły współpracy z osobą lub firmą, która wykona dla Ciebie stronę internetową warto omówić też kilka kwestii, które mogą generować na późniejszym etapie dodatkowe koszty.

Domena

Aby Twoja strona działała musi zostać powiązana z konkretną domeną. Jest to bardzo prosta czynność, zrób to więc samodzielnie, a przy wyborze rejestratora zwróć uwagę na koszty przedłużania domeny, a nie opłaty za pierwszy rok. Bardzo często spotykam się z sytuacją, w której właścicielem domeny jest firma, która tworzy stronę internetową i jedynie dzierżawi ją klientowi. Moim zdaniem jest to sytuacja niedopuszczalna i praktycznie zawsze kończy się problemami.

Hosting / serwer

Pamiętaj omówić kwestie hostingu dla Twojej strony. Jeśli chcesz opłacać go samodzielnie, omów z wykonawcą strony, czy posiada on odpowiednią specyfikacje. Jeśli strona będzie umieszczona na serwerze wykonawcy ustal dokładne koszty tej usługi.

Teksty na stronie internetowej

Kolejny, bardzo popularny, punkt sporny podczas zlecania strony internetowej. Warto ustalić kto i kiedy dostarczy opisy na stronę internetową oraz kto te teksty na stronie opublikuje. Często problem ten pojawia się podczas tworzenia sklepów internetowych, ponieważ strony nie ustaliły, która z nich wprowadzi i opisze produkty.

Zdjęcia i logo

Podczas zlecania stworzenia strony www warto omówić także kwestię zdjęć, które będą na niej umieszczone. Mogą być one wliczone w koszt strony, mogą być dodatkowo płatne, a istnieje też możliwość że zakupisz je samodzielnie, po konsultacji z wykonawcą.

Pamiętaj też, że logo nie jest elementem strony internetowej. Powinieneś je więc dostarczyć wykonawcy, a jeśli go nie posiadasz to zlecić jego stworzenie. Pamiętaj, aby logo stworzone zostało w wersji wektorowej (bo niestety nie jest to praktyką w przypadku najtańszych wykonawców). Koszty stworzenia logo dla firmy to natomiast temat na zupełnie inny tekst. Zalecam jednak, podobnie jak w przypadku strony internetowej, unikać tych najtańszych ofert.

Wsparcie techniczne i administracja

Wiele witryn internetowych wymaga wsparcia technicznego np. aktualizacja oprogramowania i wtyczek (zalecam w przypadku WordPressa). Warto ustalić z wykonawcą strony rodzaj wsparcia, który Ci zapewnia, a jakie usługi są dodatkowo płatne.

Pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie strony nie jest nigdy usługą wliczoną w koszty stworzenia strony. A jeśli otrzymujesz ofertę z informacją “pozycjonowanie gratis” – omijaj ją szerokim łukiem.

Pozycjonowanie, często określane też jako SEO, to zupełnie inna usługa. Nie daj się więc nabrać na darmowe SEO, bo to zupełnie puste obietnice. Z drugiej strony pamiętaj o tym, że samo stworzenie strony nie zapewni Ci widoczności w wynikach wyszukiwania (może tak się stać, ale wcale nie musi, szczególnie jeśli działasz w konkurencyjnej branży). Nie oczekuj więc od wykonawcy strony, aby ta pojawiła się na pierwszych miejscach w Google.

Oczekuj natomiast stworzenia strony w zgodzie z wytycznymi wyszukiwarek. Warto sprawdzić też jak Google PageSpeed Insights ocenia Twoją stronę.

Jak ważna jest dla Ciebie strona internetowa?

Zlecenie stworzenia strony internetowej nie jest, dla osoby nie będącej ekspertem w tym temacie, zadaniem prostym. Kluczem do sukcesu jest moim zdaniem odpowiednie przygotowanie się do rozmów z potencjalnymi wykonawcami. Musisz wiedzieć czego oczekujesz, jaki jest cel tworzenia strony, jakie działania będziesz prowadzić.

jak ważna dla ciebie jest strona internetowa
Czy Internet jest dla Twojej firmy strategicznym obszarem działania?

Jeśli oczekujesz solidnej realizacji to musisz mieć świadomość, że oferty z dolnej półki cenowej raczej nie będą dobrym wyborem. Zamiast szukać ofert na facebookowych grupach i portalach ogłoszeniowych sprawdź firmy w swojej okolicy, odwiedź ich strony internetowej, porozmawiaj telefonicznie lub mailowo o całym procesie, cenach, kształcie współpracy. Nie ufaj pięknie zaprojektowanym ofertom, często bywają po prostu automatycznie generowanym plikiem, zupełnie oderwanym od tego, czego na prawdę potrzebujesz.

Nie wybieraj też drogi na skróty, zawsze pamiętaj o podpisaniu umowy, omów dokładnie wszystkie, potencjalnie sporne kwestie.

Oceń też jak ważna jest dla Ciebie lub Twojej firmy strona internetowa. Jaki będzie jej udział w funkcjonowaniu biznesu? Czy będzie to kluczowe narzędzie do pozyskiwania nowych klientów lub sprzedaży produktów? Jeśli tak, buduj od razu solidne fundamenty – postaw na swoją edukacje w tym zakresie lub zatrudnij odpowiednich ludzi. Skuteczne działania w Internecie wymagają skrojonej na miarę i dobrze egzekwowanej strategii. A nie zrobisz tego bez odpowiednich umiejętności i wiedzy.

Jeśli masz jakieś pytania związane z wyborem odpowiedniego wykonawcy dla Twojej strony – napisz do mnie wiadomość korzystając z formularza kontaktowego. Pomogę Ci w przejściu całego procesu, wytyczeniu skutecznej strategii obecność Twojej firmy w Internecie oraz stworzeniu odpowiedniej strony www.